Genel


31 Mart Balıkesir Seçimleri Değerlendirmem

Sondan başlayarak gideyim. Balıkesir’de %3-5 oy farkla seçimi Cumhur ittifakı kazanabilme olasılığı yüksek. Bu seçim Recep Tayyip Erdoğan ve karşıtları seçimi olacak gibi görünse de nihayetinde bir yerel seçim.

2011-2018 7 yılda 7 seçim 10 farklı pusula, 1130 mahalle ve ort 3000 sandıkta yapmış olduğum istatistik gösterdi ki Erdoğan’ın kemikleşmiş 310.000 oyu var. 2014-2018 yılları arası tüm seçimler de 1130 mahalle’nin ortalama 720’sinde ak parti 1.parti çıkmış. Bu bölgede toplam seçmen sayısı il genelinin %49’u, ak parti oyu ort. %52… 1 Kasım seçimlerinde ak parti 826 mahallede 1.parti çıkmış. Bu mahalleler il geneli seçmen sayısının %56 sını oluşturuyor ve ak parti oranı %59…

Kümelere baktığımızda,

Erdoğan’a oy verenler, tüm ak parti blokunu kapsıyor,

Daha fazla mühafazakar ve milliyetçiyiz…

Adayların etkisi ve saha performansından etkilenen seçmenler,

Daha ittifak nedir bilmeyen seçmenler,

Erdoğan karşıtları,

Seküler kitle,

Sermaye seçmenleri…

Dolayısı ile istatistik sonucundan çıkan eşik değerin altına veya üstüne çıkacak oylar, adayların performansı ile orantılı.

Ismail ok Artılar Eksiler

◦ En başta Ahmet Akın’a yaptığı basın açıklamasından rahatsız olanların, Ismail Ok’a karşı tavırları olumsuz yönde. Zamanla minimize etse de hala var olduğu görülmekte

◦ Ulusal Kemalist etnik kimliğe sahip seçmen bloğunun CHP’nin, PKK’nın siyasi uzantısı hdp ile yakınlaşmasından duydukları rahatsızlıklar

◦ Erdoğan’ın ve Bahçeli’nin seçim stratejileri ve BEKA konusunun iyi partiye oy vermiş muhafazakar milletçileri kırması (kırsal da)

◦ Balıkesir’de Karesi/Altıeylül seçmen sayısına karşı Bandırma/Edremit i düşündüğümüzde Ismail ok teveccühünün Edremit’te kırılması

◦ Domino etkisi ile Ayvalık Burhaniye ve Körfez sol seçmende Ismail ok’a karşı bir düşüş…(yaşanan mikrofon olayı, kamil Sakanın bağımsız olması ve CHP tandanslı mesut Erginin DP Adayı olması)

◦ Kürt seçmenlerin, ülkücü tabanı olan ismail oka çekimser kalması,

◦ Keza aşırı ülkücülük yaparak bu sefer de ulusalcıları ürkütmesi

◦ Kavgacı yönü ile seçmen kümeleri içinde rahatsızlıklar

◦ Proje ve istihdam yerine, kaos ve kargaşa vaad etmesi… “Her duran, durdurulan şey (proje-iş-emek) yeni bir kaosun tetikleyicisidir. R.J.)

Geçmişten Milliyetçi yönü ile MHP seçmeninden oy alabilme özelliği de artısı

Yücel Yılmaz artılar eksiler

◦ En başta Karesi Belediyesinde gösterdiği üstün performans ve başarılı yönetim anlayışı. Buda seçmene, yaptıkları yapacaklarının teminatı olarak yansımakta

◦ Yücel Yılmaz’ın vizyonu ve iş adamı kimliği ile kalkınan Balıkesir vaad etmesi ve proje odaklı seçim stratejisi

◦ Her ilçelere en az 3 kez gitmiş olması

◦ Dokunduğu herkese pozitif bir his bırakması

◦ Sol seçmenden oy alma potansiyelinin yüksek olması

◦ Kırgın küskün ak partililer eksisi

◦ Ekonomik fay hatları eksisi…

Konsolide konusu

Artık seçmen dondu diyebiliriz. İki blok arasında oy oynaklıkları yok. Bloklar dikey geçiş gösteriyor. Yani Cumhur içinde ak parti den MHP ye MHP sen ak partiye gibi.

Bu açıdan baktığımızda Cumhur ile millet konsolide oranları 3 e 1 olasılıkla Cumhur lehine. Cumhur’un büyük ortağı ak parti 310bin ile seçime başlayıp 60bini konsolide etmeyi beklerken, milletin Adayı küçük ortak olan iyi parti. Dolayısı ile CHP nin 275 bin seçmeni, 100 bin oyu olan iyi parti adayına konsolidasyon sağlayacak

16 nisan referandum salikleri!

Bazı raporlar 31 martı 16 nisan evet/hayır a benzetiyor. Katılmıyorum. Şöyle ki, 16 nisanda 2 tane tercihimiz vardı. Bunlar siyasal tercihler den ziyade ideoloji tandanslıydı. 31 Mart’ta büyükşehir pusulasında 10 adet tercih var. Ve bunlar logolu. Tercih arttıkça konsolidasyon oranı düşer… 942 bin seçmenin tamamı her şeyden haberdar değil. Daha ittifak nedir bilmeyen seçmen var.

Diğer seçimlere göre farkları

1 Kasım politikasında beka ve terör vardı. ak parti 361.000 oy aldı. 24 Haziran da ittifaklar ve Cumhurbaşkanlığı yönetim modelinin devamlılığı üzerine bir politika yapıldı. Ak parti 338.000 ham oy aldı. 24 Haziran’da hdp bir gizli ortaktı. 31 martta baktığımızda, beka, hdp resmi ortaklığı, yerel seçim çevreleri ve meclis üyelikleri, yine belediyeler içerisine yerleşme ihtimali olan PKK’nın siyasi uzantısı hdp nin bürokrasiye yerleşmesi gibi kavramlar işlendi.

Bu politikalar Erdoğan lehine hep tuttu. 31 mart daha da sert ve özellikle iyi partiyi kırabilecek minvalde… 24 haziran ile 31 mart arasında diğer farklı madde de ekonomi… ancak hükümet bunu öteleme gücüne sahip.

Sonuçları Altalta üstüste koyduğumuzda Cumhur Adayı Yücel Yılmaz’ın kazanma parametreleri daha yüksek çıkıyor.

Kararsızların hala çözülememesi ort %90 katılım oranını %85’lere düşürebilir. Buda 790.000 geçerli oy anlamına gelir.

Dolayısı ile 375-390.000 arası yücel Yılmaz’a bir oy gelmesi muhtemel. Oran %47-49 olacaktır.

Bekleyip göreceğiz…

İlker Şahin


Bazen…

Matematiğin bilmediği şeyler de var. 
Mesela; Helal 2 liranın 
Haram 3 liradan çok olduğu.. www.ilkerfm.net


Kant ve Alman idealizmi

Zaman ve mekan algılanan şeyler değildir, algılama biçimidir.

Nasıl ki General, kendisine getirilen Haberleri, geldikleri yere ve yazılmış oldukları zamanda göre düzenler ve hepsini bir sıraya, sisteme sokarsa, zihin de duyularını zamanda ve mekana göre ayırır, şuradaki buradaki nesneye (objeye) ve şimdi ya da geçmiş zaman a yükler.
Alıntı

[adrotate banner=”1″]


Francis Hutcheson ve Estetik güzellik

Nesneler de güzellik diye adlandırdığımız şeyler, matematiksel olarak konuşmak gerekirse, birlik ve çeşitliliğin Birleşik oranı gibidir. Öyle ki; nesnelerin Birliği aynı olduğunda güzellik çeşitliliktedir, çeşitlilik aynı olduğunda güzellik birliktedir.
alıntı (sf.100)

[adrotate banner=”1″]