31 Mart Balıkesir Seçimleri Değerlendirmem


Sondan başlayarak gideyim. Balıkesir’de %2-4 oy farkla seçimi Cumhur ittifakı kazanabilme olasılığı yüksek. Bu seçim Recep Tayyip Erdoğan ve karşıtları seçimi olacak gibi görünse de nihayetinde bir yerel seçim.

2011-2018 7 yılda 7 seçim 10 farklı pusula, 1130 mahalle ve ort 3000 sandıkta yapmış olduğum istatistik gösterdi ki Erdoğan’ın kemikleşmiş yaklaşık 310.000 oyu var. 2014-2018 yılları arası tüm seçimler de 1130 mahalle’nin ortalama 720’sinde ak parti 1.parti çıkmış. Bu bölgede toplam seçmen sayısı il genelinin %49’u, ak parti oyu ort. %52… 1 Kasım seçimlerinde ak parti 826 mahallede 1.parti çıkmış. Bu mahalleler il geneli seçmen sayısının %56 sını oluşturuyor ve ak parti oranı %59…

Kümelere baktığımızda,

  • Erdoğan’a oy verenler, tüm ak parti blokunu kapsıyor,
  • Daha fazla mühafazakar ve milliyetçiyiz…
  • Adayların etkisi ve saha performansından etkilenen seçmenler,
  • Daha ittifak nedir bilmeyen seçmenler,
  • Erdoğan karşıtları,
  • Seküler kitle,
  • Sermaye seçmenleri…

Dolayısı ile istatistik sonucundan çıkan eşik değerin altına veya üstüne çıkacak oylar, .

Ismail ok Artılar Eksiler

Eksiler

◦ En başta Ahmet Akın’a yaptığı basın açıklamasından rahatsız olanların, Ismail Ok’a karşı tavırları olumsuz yönde. Zamanla minimize etse de hala var olduğu görülmekte

◦ Ulusal Kemalist etnik kimliğe sahip seçmen bloğunun; CHP’nin, hdp ile yakınlaşmasından duydukları rahatsızlıklar

◦ Erdoğan’ın ve Bahçeli’nin seçim stratejileri ve BEKA konusunun, iyi partiye oy vermiş muhafazakar milletçileri kırması (kırsal da)

◦ Balıkesir’de Karesi/Altıeylül seçmen sayısına karşı Bandırma/Edremit i düşündüğümüzde Ismail ok teveccühünün Edremit’te kırılması

◦ Domino etkisi ile Ayvalık Burhaniye ve Körfez sol seçmende, Ismail ok’a karşı bir düşüş…(yaşanan mikrofon olayı, kamil Sakanın bağımsız olması ve CHP tandanslı mesut Erginin DP Adayı olması)

◦ Kürt seçmenlerin, ülkücü tandanslı olan ismail ok’a çekimser kalması,

◦ Keza aşırı ülkücülük yaparak bu sefer de ulusalcıları ürkütmesi

◦ Kavgacı yönü ile seçmen kümeleri içinde rahatsızlıklar

◦ Proje ve istihdam yerine, kaos ve kargaşa vaad etmesi… “Her duran, durdurulan şey (proje-iş-emek) yeni bir kaosun tetikleyicisidir. R.J.)

Artılar

Geçmişten Milliyetçi yönü ile MHP seçmeninden oy alabilme özelliği

Yücel Yılmaz artılar eksiler

Artılar

◦ En başta Karesi Belediyesinde gösterdiği üstün performans ve başarılı yönetim anlayışı. Buda seçmene, yaptıkları yapacaklarının teminatı olarak yansımakta

◦ Yücel Yılmaz’ın vizyonu ve iş adamı kimliği ile kalkınan Balıkesir vaad etmesi ve proje odaklı seçim stratejisi

◦ Her ilçelere en az 3 kez gitmiş olması

◦ Dokunduğu herkese pozitif bir his bırakması

◦ Sol seçmenden oy alma potansiyelinin yüksek olması

Eksileri

◦ Kırgın küskün ak partililer

◦ Ekonomik fay hatları…

Konsolide konusu

Artık seçmen dondu diyebiliriz. İki blok arasında oy oynaklıkları yok. Bloklar dikey geçiş gösteriyor. Yani Cumhur içinde ak parti den MHP ye MHP sen ak partiye gibi.

Bu açıdan baktığımızda Cumhur ile millet ittifakları konsolide oranları 3 e 1 olasılıkla Cumhur ittifakı lehine. Yani Cumhur ittifakı adayı ak partili ve 310bin oy ile seçime başlayacak. Mhp nin 60bin oyunu konsolide etmeyi bekleyecek. Millet ittifakı Adayı küçük ortak olan iyi parti. Dolayısı ile CHP nin 275 bin seçmeni, 100 bin oyu olan iyi parti adayına konsolidasyon sağlamaya çalışacak.

16 nisan referandum salikleri!

Bazı raporlar 31 martı, 16 nisan evet/hayır a benzetiyor. Katılmıyorum. Şöyle ki, 16 nisanda 2 tane tercihimiz vardı. Bunlar siyasal tercihler den ziyade ideoloji tandanslıydı. 31 Mart’ta büyükşehir pusulasında 10 adet tercih var. Ve bunlar logolu. Tercih arttıkça konsolidasyon oranı düşecektir. 942 bin seçmenin tamamı her şeyden haberdar değil. Daha ittifak nedir bilmeyen seçmen var.

Diğer seçimlere göre farkları

1 Kasım politikasında beka ve terör vardı. ak parti 361.000 oy aldı. 24 Haziran da ittifaklar ve Cumhurbaşkanlığı yönetim modelinin devamlılığı üzerine bir politika yapıldı. Ak parti 338.000 ham oy aldı. 24 Haziran’da hdp bir gizli ortaktı. 31 martta baktığımızda, beka, hdp resmi ortaklığı, yerel seçim salikleri, meclis üyelikleri ön planda

Bu politikalar Erdoğan lehine hep tuttu. 31 mart daha da sert ve özellikle iyi partiyi kırabilecek minvalde… 24 haziran ile 31 mart arasında diğer farklı madde de ekonomi… ancak hükümet bunu öteleme gücüne sahip.

Sonuçları Altalta üstüste koyduğumuzda Cumhur Adayı Yücel Yılmaz’ın kazanma parametreleri daha yüksek çıkıyor.

Kararsızların hala çözülememesi ort %90 katılım oranını %85’lere düşürebilir. Buda 790.000 geçerli oy anlamına gelir.

Dolayısı ile 375-390.000 arası yücel Yılmaz’a bir oy gelmesi muhtemel. Oran %47-49 olacaktır.

Bekleyip göreceğiz…

İlker Şahin

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.