Kuantum teorisine göre zamanda geriye gidebilirsiniz.


Zamanla ileri doğru gidiyor görünmemiz sadece bilinçli deneyimdedir. Kuantum teorisinde zamanda geriye de gidebilirsiniz. Beyinde bazı süreçlerin zamanda geriye dönük işlediğini öngören bazı ipuçları var. Örneğin
70 lerin sonunda San Francisco ki california universitesindeki Ben(Benjamin) Libet çok meşhur deneyler yaptı.

Beyin ameliyatı olan hastaların kafa derileri altına local anastezi ile kafa tasları açılır. Uyanıktırlar ve beyinleri açıktır. Bu şekilde insanlarla konuşabilirler. Libet’in yaptığı şuydu:

Hastanın Küçük parmaklarını uyarıp duyusal kortekste(Bilincin bulunduğu bölgeye) ilgili bölgedeki tepkiye bakıyor bunu elektirikle kaydediyor sonra hastaya uyarı hissedip hissetmediğini soruyor. Ayrıca korteksin bu bölümünüde uyarıyordu. Yani: küçük parmağı uyardığınızda bunun korteksin diğer tarafına gitmesi bir süre alır böylece hasta uyarıdan kısa bir süre sonra bunu bildirecektir. Korteksi doğrudan uyarırsanız hasta bunu hemen bildirecektir. Ama bunun tam tersi oldu. Küçük parmağı uyarınca hasta hemen hissediyor, korteksi uyardığında ise gecikme oluyordu. Deneyi tekrar tekrar yaptığında ise Libet beynin bilgiyi bir şekilde zamanda geriye yansıttığı sonucuna vardı. Duyusal kortekse ulaşması bir süre alıyordu ama beyin bunu zamanla geriye yansıtıyordu böylece bilinç uyarıyı cimdiklendiği anlda algılayabiliyordu.

Bazı araştırmalarda görüldüki insan eline oynatmaya veya birşey söylemeye başlarken daha ne yapmaya çalıştığının bilincinde bile değilken beyinde belli sinir hücrelerinde bazı etkinlikler oluyor.

Yani sanki önce yapıyorum. Bir an sonra karar veriyorum. Ama zaten yapmışım gibi..

Tavşan Deliği

Ayrıca Bakınız : Benjamin Libet

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.